Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Są takie miejsca na świecie, o których czytasz i już wiesz, że czas jaki na nie zaplanowałeś będzie niewystarczający. Dlaczego? Żeby naprawdę doświadczyć tych miejsc musisz zwolnić. Jak wpadniesz tam na dzień lub dwa to tylko bardziej się sfrustrujesz, że „tutaj jest tak pięknie”, a trzeba pędzić dalej, żeby wejść na wulkan albo odhaczyć inną atrakcję. Otóż nic nie trzeba! Decyzja o tym, ile czasu spędzisz w danym miejscu, należy tylko do Ciebie.

Wyspy Togian mają właśnie w sobie to coś. Pierwotnie mieliśmy spędzić tam 4 noce, z których ostatecznie zrobiło się 12. Potrzebowaliśmy nie lada determinacji, żeby w końcu opuścić wyspy.

Determinacji potrzebowaliśmy też sporo, żeby się tam dostać. Natomiast kiedy jechaliśmy w stronę Togianów perspektywa tego, że zmierzamy w stronę raju, osładzała nam trudy podróży. Po opuszczeniu wysp, w stanie kompletnego relaksu, 12 godzin huśtawki na łodzi i 12 godzin podróży z usypiającym za kółkiem kierowcą to pikuś!
Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Co możne doprowadzić cię do takiego stanu?

Bujanie się w hamaku

Jest to czynność, która rewelacyjnie ukoiła nasze obolałe mięśnie po długiej podróży. Hamak można też stosować naprzemiennie z leżeniem w łóżku, przy czym chłodna oceaniczna bryza na wylot chatki ulokowanej na szczycie klifu idealnie to łóżko uzupełnia. Miłym dodatkiem jest też materac na tarasie skierowanym w stronę zachodu słońca. Hamak również można połączyć z czytaniem.

Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Jedzenie

Hamak pomimo regenerujących właściwości nie dostarcza pożywienia. Po jedzenie trzeba się przejść. Chodzenie jest dość powszechne na Togianach. Trzeba przejść się od hamaka do toalety lub z chatki na plażę, bądź właśnie po wspomniane już jedzenie. Na żadnej z wysp nie ma restauracji, posiłki wliczone są w cenę domku i stanowią centrum wszechświata. Od jedzenia wszystko się zaczyna i na jedzeniu się kończy. Czas na wyspach liczony jest mniej więcej tak:

– Która jest godzina?

– Godzina do kolacji.

Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Ranking wysp na Togianach nierzadko ustalany jest poziomem, ilością i wyborem właśnie jedzenia.

Pływanie

Na Togianach zasadniczo częściej przemieszczasz się poprzez pływanie niż przez chodzenie. Pływanie jest też silnie skorelowane z jedzeniem. Im więcej pływasz, tym jesteś głodniejszy. Zatem jak jesteś w miejscu, gdzie słabo dają jeść, to nie będziesz najszczęśliwszy! My najwięcej snurkowaliśmy. Przepiękne rafy i atole na środku oceanu wypełniają czasami połowę dnia, drugą można poświęcić na pływanie przy wyspie lub płynnie przejść do plażowania. Ciekawą odmianą od snurkowania z Nemo jest snurkowanie z meduzami, które na drodze ewolucji utraciły zdolność kłucia. Polecamy! Podobno są tylko 3 takie miejsca na świecie!

Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Plażowanie

Trzeba przyznać, że słońce na równiku usilnie próbuje zniechęcić cię do czynności plażowania. Z pomocą nadchodzą wtedy malowniczo opadające nad plażą palmy koksowe i plażowanie gotowe.

Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Obserwowanie cudów natury

Zależnie od tego, w którą stronę skierowana jest wyspa, można podziwiać albo przepiękne zachody albo wschody słońca. Przy czym te pierwsze można podziwiać od początku pobytu na Togianach, do tych drugich trzeba się najpierw porządnie wybujać w hamaku, najeść i wyspać. Dopiero wtedy można zacząć myśleć o pobudce o 5:00 rano. Kiedy już chociaż raz wstaniesz na wschód słońca, nie powstrzymasz się od tego, żeby robić to codziennie!

Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie

Obcowanie z lokalsami

Bajau to morscy cyganie. Od pokoleń nurkują w poszukiwaniu drogocennych skarbów z dna oceanów. Szczycą się też niesamowitą techniką łowienia ryb. Dosłownie podchodzą (!) do ryb z wycelowanym w nie harpunem. Jedno naciśnięcie na spust i ryba się już nie wywinie. W czasie spaceru po dnie oceanu do obciążenia używają specjalnych pasów lub po prostu łapią pod pachę kawałek skały! Wszystko to trenują od urodzenia. Już kilkudniowe bobaski zabierane są w morze. Mistrzowie w swoim fachu zanurkują na ponad 20 metrów i pod wodą wytrzymają do 5 minut. Gdyby tego było mało, sama wioska Bajau jest przepięknie ulokowana, widoki pierwsza klasa!

Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie Hamak czy plaża, oto jest pytanie

I to wszystko kilka razy dziennie przez wiele dni. Nam tak bardzo podobało się w wiosce Bajau, że odwiedziliśmy ją 3 razy. Hamaków nie jesteśmy w stanie policzyć. I uwierzcie nam nie sposób się tam znudzić!

Kilka danych technicznych:

– Odwiedziliśmy na Togianach w sumie 4 różne miejsca: Poyalisa, Malenge Lestari, Malenge Indah i New Sunset Beach. Wszystkie godne polecenia.

– Na całych Togianach nie ma ani jednego bankomatu, także warto wypłacić na lądzie więcej gotówki, na wypadek gdyby kompletnie zabrakło ci determinacji do opuszczenia wysp.

– Promy do i z Togianów kursują nieregularnie, sprawdź wcześniej terminy.

– Chatka na klifie / plaży to koszt między 10 a 15 USD na osobę, w cenę wliczone są 3 posiłki (na Poyalisie 4, około 17:00 jest dodatkowa przekąska, która rewelacyjnie gasi głód po snurkowaniu). Oczywiście są też droższe opcje dla bardziej wymagających urlopowiczów.

– Wydaje się nam, że dwa tygodnie to optymalny czas, żeby zrzucić z siebie trudy podróżowania i przejść w stan wypoczynku. Każdy dodatkowy dzień tylko spotęguje relaks.

A Wam gdzie najlepiej „resetowało” się na świecie?

 • http://polaczkropki.pl polaczkropki.pl

  Cudowne zdjęcia podwodne:) Najbardziej zazdroszczę Wam tego nurkowania i zachodów słońca:)

  • http://www.ponioslonas.pl/ Barbara Świderska

   Togiany dla nas to jedno z TOP miejsc jakie odwiedziliśmy w naszej podróży dookoła świata. Spędziliśmy tam prawie 2 tygodnie i jeszcze byśmy zostali. Dzięki wielkie za komentarz!

 • http://wolnymkrokiem.pl Agnieszka Ilnicka

  Jeszcze nigdy nie bujałam się w hamaku..Chyba w te wakacje czas to zmienić 😀

  • http://www.ponioslonas.pl/ Michał Świderski

   Polecamy:-)!

 • http://www.jadenawymiane.pl/ Klaudia

  Chyba najpiękniejsze zdjęcia z Indonezji jakie do tej pory widziłam. Rewelacja!

  • http://www.ponioslonas.pl/ Michał Świderski

   Dziękujemy:-)! Zachęcamy do obejrzenia całej naszej galerii z Sulawesi (w zakładce galeria), gdzie znajduje się jeszcze więcej zdjęć z Wysp Togian. Pozdrawiamy!